Stalo se vám někdy, že jste se nemohli soustředit, cítili jste se mentálně zpomalení nebo jste nemohli myslet jasně? Pokud ano, možná jste zažili něco, co se běžně označuje jako „mozková mlha“. Tento fenomén může způsobit pocit mentální mlhy, kdy i jednoduché úkoly se vám budou zdát jako obrovská výzva. Ale nezoufejte, protože existuje cesta z mlhy ven. Nasvětlují ji holistické přístupy ke zdraví, které se zaměřují na složité souvislosti mezi střevy a mozkem.
Co to vlastně je mozková mlha
Mozková mlha sama o sobě není zdravotní stav, ale spíš termín používaný k popisu řady kognitivních příznaků, které mohou zahrnovat:
- Potíže se soustředěním
- Zapomínání
- Zmatení
- Únava nebo letargie
- Nedostatečná jasnost myšlení
- Špatné rozhodovací schopnosti
Tyto symptomy mohou mít různou intenzitu a trvání, od občasných krátkodobých lapsů až po trvalé dopady, které ovlivňují každodenní fungování a snižují vaši kvalitu života.
Co mozkovou mlhu způsobuje?
Mozkovou mlhu může způsobovat řada fyziologických i environmentálních faktorů. Dlouhodobé nebo výrazné případy mozkové mlhy mohou být příznakem skryté choroby a je třeba se obrátit na lékaře. Mírnější případy mohou souviset s věkem nebo životním stylem. K častým příčinám patří:
- Spánek: Nedostatečný spánek může zhoršit kognitivní funkce, což vede k zamlžení mozku a snížení mentální jasnosti.
- Stres: Stres může přetížit schopnost organismu se s ním vyrovnat, což vede k poruchám kognitivních funkcí a duševní únavě.
- Výživa: Strava s nedostatkem základních živin může mozek ochudit o palivo, které potřebuje k optimálnímu fungování, což přispívá k mozkové mlze.
- Hormonální změny: Kolísání hladiny hormonů, například během menstruace, těhotenství nebo menopauzy, může ovlivnit kognitivní funkce a náladu.
- Zdraví střev: Nerovnováha ve střevech může vést k různým kognitivním příznakům, jako je právě mozková mlha.
- Nedostatek cvičení: Fyzická aktivita je zásadní pro udržení kognitivních funkcí a sedavý způsob života může přispívat k mozkové mlze.
- Působení toxinů: Expozice vůči toxinům v životním prostředí, jako jsou těžké kovy nebo plísně, může zhoršovat kognitivní funkce a přispívat ke vzniku mozkové mlhy.
- Zdraví střev: Nerovnováha ve střevech může vést k různým kognitivním příznakům, jako je právě mozková mlha.
Nejpřehlíženějším krokem v oblasti zdraví mozku je doplňování nootropních látek
Chcete-li být skutečně na vrcholu sil, může vám pomoci cílená výživa v podobě nootropního doplňku stravy. To proto, že ten správný nootropní doplněk poskytuje kognitivní bonus, který zlepšuje vaši duševní výkonnost. Účinná nootropní látka může:
- Podporovat kognitivní výkon1,3, 4
- Zlepšovat soustředění1
- Podporovat paměť3
- Podporovat duševní bdělost a energii1
- Pomoct vám zvládnout toho víc1,4
Chcete-li používat nootropní doplněk podložený vědeckými poznatky, který splňuje všechny tyto požadavky a nabízí ještě více, vyzkoušejte Modere GO.
Moderní výzkum podporuje dvě nootropika s označením clean label, která lidé tradičně používají k podpoře kognitivních funkcí již tisíce let – přírodní kofein ze zeleného čaje a bakopy – proto jsme vytvořili Modere GO obsahující obě tyto složky.
Naše pečlivě vybrané nootropní složky poskytují složení s označením clean label, kterému můžete důvěřovat a které vám pomůže každý den dosáhnout lepší duševní výkonnosti. Modere GO poskytuje všechny tyto výhody pro zdraví mozku:
- pomáhá zvýšit bdělost a zlepšit koncentraci[1]
- pomáhá snižovat únavu a vyčerpání[2]
- podporuje duševní výkonnost, paměť a učení[3]
- podporuje normální kognitivní funkci a funkci nervového systému[4]
- podporuje syntézu vybraných neurotransmiterů[5]
1 Kofein ze zeleného čaje pomáhá zlepšit koncentraci a zvýšit bdělost.
2 Vitamíny B2, B6, C a kyselina pantotenová přispívají ke snížení únavy a vyčerpání.
3 Bacopa podporuje duševní funkce, paměť a učení a podporuje uchování a zapamatování znalostí.
4 Vitamíny thiamin, niacin, B6 a B12 přispívají k normální psychické/kognitivní funkci a/nebo funkci nervového systému. Zinek přispívá k normální kognitivní funkci.
5 Kyselina pantothenová přispívá k normální psychické činnosti a normální syntéze a metabolismu některých neurotransmiterů.
Kupte si Modere GO Pink Lemonade tady!
Osa střeva–mozek – klíčový prvek v oblasti duševní jasnosti
Osa střeva – mozek je složitá síť, která spojuje trávicí systém s mozkem. Nejedná se o jednosměrnou výměnu, ale spíše o komunikační dálnici, která má vliv na všechno od nálady až po kognitivní funkce. Ve střevech, která jsou často označována za náš „druhý mozek“, se nacházejí miliony neuronů a jsou domovem bilionů bakterií, které souhrnně označujeme jako „střevní mikroflóru“. Nové výzkumy objasňují složitý vztah mezi trávicím systémem a kognitivními funkcemi a ukazují, že zdravá střeva jsou nezbytná pro jasnou mysl.
Dojde-li k narušení křehké rovnováhy střevních bakterií, často v důsledku faktorů, jako je špatná strava, stres nebo užívání antibiotik, může to vést ke stavu známému jako dysbióza. Při dysbióze se škodlivé bakterie množí a prospěšné ubývají, což vede k zánětu a zvýšené propustnosti střevní sliznice.
Toto narušení střevní bariéry umožňuje průnik toxinů, bakterií a nestrávených částic potravy do krevního oběhu, což vyvolává imunitní reakci a vysílání zánětlivých signálů do mozku. Výsledný nervový zánět je spojován s řadou kognitivních příznaků včetně mozkové mlhy.
Boj proti mozkové mlze díky zdravým střevům
Není tedy divu, že na podporu jasného myšlení je důležité vyživovat střeva pestrou škálou živin a látek, které podporují jejich křehký ekosystém. Tady vstupují do hry přátelské bakterie a další sloučeniny:
Přátelské bakterie můžou být ve střevech podporovány nestravitelnou vlákninou, která přispívá k jejich růstu, čímž podporuje mikrobiální rozmanitost a celkové zdraví střev. Bohatým zdrojem těchto vláken jsou potraviny jako česnek, cibule, banány, oves a kořen čekanky. Dají se přidávat do doplňků stravy v kombinaci s dalšími složkami, které jsou pro střeva příznivé.
Přátelské bakterie jsou živé mikroorganismy, které při dostatečné konzumaci podporují střevní rovnováhu a rozmanitost. Tyto prospěšné bakterie osídlují střeva, vytlačují škodlivé patogeny a podporují trávení. Kvašené potraviny, jako je jogurt, kefír, kysané zelí a kimči, jsou vynikajícím zdrojem těchto bakterií, stejně jako specializované doplňky stravy jako Modere Protozymes!
Poslední skupinou užitečných látek jsou vedlejší metabolické produkty bakteriální fermentace, včetně mastných kyselin s krátkým řetězcem, vitaminů a enzymů. Tyto bioaktivní látky mají různé zdraví prospěšné účinky ve střevech i mimo ně a Modere Axis Trebiotic obsahuje extrakt z kvasnic EpiCor, fermentát z celé potraviny.
Přátelské rostliny pro zdravá střeva
Kromě přátelských bakterií mohou hrát klíčovou roli při podpoře střev i některé rostliny a rostlinné sloučeniny. Aloe vera uklidňuje žaludek a působí jako pomocník při trávení a je jedním z takových spojenců. Aloe vera je bohatá na polysacharidy a další bioaktivní látky, které podporují trávení. Všechny tyto dobroty jsme zabalili do Modere Aloe Vera!
Celostní přístup k jasné mysli
Holistický přístup ke zdraví však není jen o tom, čím živíte své tělo, ale taky o tom, jak žijete. Zásadními prvky komplexního přístupu k mentální jasnosti jsou spánek, to, jak zvládáme stres, dostatek pohybu a aktivity, které podporují mysl.
Kromě toho jsou pro udržení kognitivní bystrosti a prevenci mozkové mlhy zásadní kognitivní cvičení a mentální stimulace. Činnosti, jako puzzle, čtení nebo učení se novým dovednostem pomáhají udržovat jasnou a bystrou mysl.
Pokud se vám tedy zamlží myšlení, nezapomeňte, že existuje cesta ven – cesta, která vede k obnovení vitality, soustředění a pohody. Využijte moc holistického přístupu ke zdraví, pečujte o svá střeva a sledujte, jak mlha ustupuje a nahrazuje ji jasné modré nebe čisté mysli.
[1] Kofein ze zeleného čaje pomáhá zlepšit koncentraci a zvýšit bdělost
[2] Vitamíny B2, B6, C a kyselina pantotenová přispívají ke snížení únavy a vyčerpání
[3] Bakopa podporuje duševní funkce, paměť a učení a podporuje uchování a vybavení znalostí
[4] Vitamíny thiamin, niacin, B6 a B12 přispívají k normální psychické/kognitivní funkci a/nebo funkci nervového systému. Zinek přispívá k normální kognitivní funkci.
[5] Kyselina pantothenová přispívá k normální psychické činnosti a normální syntéze a metabolismu některých neurotransmiterů.