Wiele kobiet przyznało, że okresowe skurcze, wahania nastroju, niskie libido, uderzenia gorąca itp. są częścią bycia kobietą. Przeszły lub przejdą to nasze matki, babcie, córki i wnuczki. Ale co, jeśli te czynniki cyklu miesiączkowego nie muszą być wcale takie nieuniknione?
Z drugiej strony hormony nie są nieuniknione, ale mają bezpośredni związek z czynnikami takimi jak nieregularne miesiączki, tkliwość piersi, wahania nastroju, wzdęcia, mgła mózgowa, apetyt na jedzenie lub przekrwiona skóra podczas cyklu miesiączkowego. Mają również wpływ na łagodne i sporadyczne uderzenia gorąca, nocne poty, niskie libido lub suchość pochwy podczas menopauzy. Ale czym dokładnie są hormony i jaką rolę odgrywają one w zdrowiu kobiet?
Nie możemy wyprzedzić hormonów
Każdy człowiek jest zależny od swoich hormonów. Działają one jako nasi prywatni mali posłańcy, którzy przekazują sygnały w różnych częściach naszego ciała. Jeśli chodzi o kobiety, hormony nie tylko wysyłają wiadomości między macicą a jajnikami, ale także do i z różnych innych ważnych ośrodków, takich jak tarczyca, mózg, kości, układ trawienny i inne.
Hormony można podzielić na 4 ścieżki komunikacji:
Oś jajnik-mózg reguluje produkcję estrogenu, progesteronu i testosteronu (tak, kobiety też mają testosteron), a także hormonu luteinizującego, hormonu folikulotropowego i prolaktyny, odpowiedzialnych za owulację, krwawienie miesiączkowe, laktację i menopauzę.
Oś nadnercza-mózg reguluje poziom kortyzolu, adrenaliny i insuliny, a także odpowiada za reakcję organizmu na stres, poziom cukru we krwi i rytm dobowy (cykl snu) oraz wpływa na reakcję zapalną organizmu.
Oś tarczyca-mózg reguluje hormony tarczycy T3, T4, TSH i inne, które wpływają na poziom energii, metabolizm i funkcje poznawcze, a także mogą wpływać na włosy, skórę i paznokcie. Tarczyca odgrywa również rolę w menstruacji i menopauzie.
Oś jelito-mózg reguluje mikrobiotę jelitową i hormony zapewniające zdrowe funkcje poznawcze, w tym dopaminę i serotoninę. Zawiera również 70% układu odpornościowego organizmu, którego odpowiedź jest wyzwalana lub zmniejszana w różnych momentach cyklu menstruacyjnego.
Interakcje hormonalne w ludzkim ciele nie działają niezależnie od siebie. Są one nieodłącznie połączone i stale czerpią informacje niezbędne do działania ze środowisk zewnętrznych i wewnętrznych organizmu. W przypadku okazjonalnego dyskomfortu miesiączkowego lub menopauzy dodatkowe wsparcie może przynieść wiele korzyści dla układu hormonalnego.
QUIZ: CZY TWOJEMU UKŁADOWI HORMONALNEMU PRZYDAŁABY SIĘ POMOC?
Prosimy zaznaczyć poniżej wszystkie normalne objawy, które u Ciebie wystąpiły. Zaznaczenie 4 lub więcej objawów może wskazywać na to, że Twój układ hormonalny potrzebuje dodatkowego wsparcia, aby Twoje samopoczucie było jak najlepsze:
- Skurcze miesiączkowe†
- Tkliwość piersi†
- Zespół napięcia przedmiesiączkowego†
- Wahania nastroju
- Nieregularne okresy
- Krwawienia międzymiesiączkowe
- Przekrwienie skóry na tle hormonalnym
- Zachcianki żywieniowe
- Wzdęcia lub zatrzymanie płynów†
- Zaparcia†
- Luźne stolce†
- Zmęczenie
- Problemy ze snem
- Niepokój†
- Uderzenia gorąca†
- Poty nocne†
- Suchość pochwy†
- Niskie libido
- Przyrost masy ciała
- Przetłuszczająca się skóra i włosy
- Sucha skóra, włosy i paznokcie
- Mgła mózgowa
†Łagodne i sporadyczne
INTUICYJNE ODŻYWIANIE DLA ZDROWIA KOBIET
Wiele kobiet doświadcza wzrostu i spadku poziomu hormonów podczas cyklu menstruacyjnego, a także w okresie menopauzy. Dzięki nowemu naukowemu podejściu — intuicyjnemu odżywianiu — kobiety mogą teraz zoptymalizować swoje zdrowie hormonalne, koncentrując się na niektórych z najbardziej powszechnych i normalnych skutków regularności hormonalnej. Najpierw przyjrzyjmy się wpływowi hormonów w każdej fazie cyklu.
Dni 1–7: Menstruacja
Dzień 1 cyklu menstruacyjnego rozpoczyna pierwszy dzień krwawienia. Hormonopodobna substancja zwana prostaglandyną pobudza macicę do usuwania wyściółki i może przyczyniać się do skurczów menstruacyjnych i luźnych stolców. W tym dniu estrogen i progesteron mają najniższe poziomy w całym cyklu. Spada także ilość serotoniny, co może powodować wahania nastroju, wzmożony apetyt i mgłę mózgową. Długość okresu może być różna. 2–7 dni jest normalnym zakresem, a większość kobiet zgłasza największe krwawienie w dniu 2.
Dni 1–13: Faza grudkowa
Pierwszy dzień krwawienia jest również pierwszym dniem fazy grudkowej, początkiem nowego cyklu rozrodczego. Estrogen i testosteron powoli zwiększają się z cyklicznego niskiego poziomu do cyklu wysokiego w ciągu około 2 tygodni, co prowadzi do owulacji. W miarę spowalniania krwawienia i wzrostu poziomu estrogenu większość kobiet zgłasza poprawę nastroju, większą energię i lepsze skupienie. Doświadczenie łagodnych i okazjonalnych wahań nastroju, zmęczenia lub mgły mózgowej podczas drugiej części fazy grudkowej może być oznaką braku optymalnego poziomu estrogenu. Problemy ze snem i sporadyczne niepokoje mogą również wskazywać na brak równowagi.
Dni 14–18: Owulacja
Dokładne stwierdzenie, kiedy owulacja osiąga swój szczyt, może być trudne. Jedną z oznak jest wydzielina z pochwy. Podczas owulacji śluz szyjkowy staje się śliski i rozciągliwy. Może przypominać przezroczyste białka jajek. Niektóre kobiety mogą odczuwać łagodny ból po lewej lub prawej stronie, w zależności od tego, który jajnik uwalnia komórkę jajową w danym miesiącu. Zdrowa owulacja jest niezbędna do optymalnej produkcji progesteronu w późniejszym okresie cyklu i może wpływać na regularność cykli menstruacyjnych.
Dni do 14 do pierwszego dnia kolejnej miesiączki: Faza lutealna
Faza lutealna ma różną długość u kobiet. Jest to faza pomiędzy owulacją a początkiem kolejnego okresu, kiedy wyściółka macicy pogrubia się. Gdy tylko wystąpi owulacja, estrogen radykalnie spada, a jajniki wytwarzają progesteron – dominujący hormon w fazie lutealnej. W tym przypadku może wystąpić nasilenie łagodnej tkliwości piersi w połączeniu z wahaniami nastroju, przekrwieniem skóry, bardziej tłustą skórą i włosami, wzmożonym apetytem, zmęczeniem i sporadycznymi zaparciami lub zatrzymaniem wody.
Menopauza
Menopauzę dokładniej określa się w trzech etapach: okres okołomenopauzalny, menopauza i okres po menopauzie. Okres okołomenopauzalny (perimenopauza) może trwać do dziesięciu lat i ma miejsce wtedy, gdy u większości kobiet występują normalne dolegliwości, takie jak uderzenia gorąca, nocne poty, problemy ze snem, wahania nastroju, zauważalna zmiana w nawilżeniu pochwy, brak komfortu podczas współżycia i nieregularność cykli menstruacyjnych.
Wraz ze spadkiem płodności hormony płciowe kobiet nieco się zmniejszają. Chociaż poziom estrogenu wykazuje tendencję spadkową, niektóre kobiety mogą doświadczać miesięcy z wyższym niż przeciętny poziomem estrogenu. Cykle menstruacyjne mogą nawet skrócić się, prowadząc do menopauzy, definiowanej jako ostatni okres, po którym następuje 12 miesięcy bez miesiączki.
W okresie po menopauzie jajniki nie wytwarzają już progesteronu, a poziom estrogenu jest bardzo niski. Nie tylko wpływa to na nawilżenie pochwy i życie seksualne, ale może mieć również wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego.
Jak więc wspierać nasze ciała dokładnie tym, co jest potrzebne w każdej fazie naszego cyklu menstruacyjnego i w fazach menopauzy, aby czuć się jak najlepiej?
KAŻDA FAZA. KAŻDY CYKL. KAŻDA KOBIETA. Popraw swoje samopoczucie podczas menopauzy.
Poznaj Modere OVA-m™!
Modere OVA-m™ pomaga ciału odnaleźć równowagę. Najnowsze wolne od hormonów i izoflawonów sojowych rozwiązanie w dziedzinie zdrowia kobiet wspierane przez bioceutyki o czystej etykiecie. W przeciwieństwie do innych produktów, OVA-m działa inaczej niż większość formuł zdrowotnych dla kobiet. Zamiast zaburzać naturalną równowagę hormonalną, dostarcza kluczowe składniki odżywcze i silne składniki roślinne, które zostały dokładnie zbadane pod kątem ich zdolności do skutecznego wspierania organizmu kobiet bez użycia hormonów.
Metabolity i mikroskładniki odżywcze, takie jak aminokwasy, lipidy i witaminy, zmieniają się w trakcie cyklu i w miarę zbliżania się menopauzy powodują zmiany w metabolizmie energetycznym organizmu, procesach detoksykacji, odpowiedzi zapalnej i nastroju. OVA-m oddziałuje na te reakcje biochemiczne, zapewniając największe wsparcie, gdy jest to potrzebne, oraz wspierając zdrowie hormonalne na głównych szlakach komunikacyjnych lub osiach ciała. Umożliwia to kobietom osiąganie najlepszego samopoczucia każdego dnia miesiąca i w czasie menopauzy.
Kobiety w okresie menopauzy mogą zaspokoić swoje wyjątkowe potrzeby dzięki OVA-m — pojedynczej, pozbawionej hormonów formule, która pomaga złagodzić objawy związane z okresem okołomenopauzalnym, menopauzą i okresem po menopauzie*. Ta unikalna formuła pomaga zapobiegać nocnym potom, utrzymując ich prawidłowy poziom lub redukując pocenie†, co zapewnia zdrowy sen. Celem włączenia melisy do tej ziołowej formuły jest zapewnienie odprężenia i pozytywnego nastroju‡.
W odróżnieniu od wielu konwencjonalnych podejść do menopauzy, OVA-m działa synergicznie z organizmem, wspomagając dobrostan hormonalny bez ryzyka związanego z izoflawonami sojowymi wiążącymi receptory estrogenowe. Zamiast tego zawiera silniejszą mieszankę ziół i składników roślinnych, która jest skuteczniejsza niż izoflawony sojowe w zwalczaniu normalnych łagodnych objawów menopauzy, aby wspierać organizm kobiety w okresie okołomenopauzalnym, menopauzie i okresie po menopauzie*.
Jak działa:
- Pomaga zahamować objawy pojawiające się w okresie okołomenopauzalnym oraz podczas menopauzy i po niej*
- Zapobiega nocnemu poceniu się, utrzymując prawidłowy poziom potliwości†
- Wspiera funkcje poznawcze‡
- Wspomaga relaks i pozytywny nastrój‡
- Sprzyja zdrowemu snu w nocy‡
- Pomaga chronić komórki przed stresem oksydacyjnym‡
- Wspiera układ nerwowy*
Co jest w środku:
- Silna mieszanka wysoko przebadanych ziół, w tym bergamotki i ekstraktu z oliwek
- Korzeń piwonii, który jest tradycyjnie stosowany w okresie menopauzy i przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.
- Szałwia, która wspomaga prawidłowy poziom pocenia
- Melisa lekarska pomagająca utrzymać pozytywny nastrój i funkcje poznawcze
* Piwonia jest tradycyjnie stosowana w okresie menopauzy i przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.
† Szałwia przyczynia się do utrzymania prawidłowego poziomu potliwości.
‡ Melisa lekarska pomaga utrzymać pozytywny nastrój i funkcje poznawcze. Umożliwia lepsze odprężenie i zdrowy sen. Przyczynia się również do ochrony komórek przed stresem oksydacyjnym.
Sposób użycia:
Przyjmować trzy (3) kapsułki raz dziennie z posiłkiem.
W przypadku objawów menopauzy wykraczających poza normalny zakres lub obecności innych dolegliwości albo przyjmowania leków — przed użyciem należy skonsultować się z lekarzem. Nie stosować u kobiet karmiących piersią lub w ciąży.